CANTE Hisse Analizi, Odaş Hisse Satışı ve Bedelsiz Onayı Yorumu

CANTE hisse yorumları, bedelsiz sermaye onarımı ve Odaş'ı hisse satışı incelemesi
CANTE hisse yorumları, bedelsiz sermaye onarımı ve Odaş'ı hisse satışı incelemesi

Son 1 yıl içinde yatırımcısını en çok üzen şirketleri herhangi bir borsa yatırımcısına sorsanız ilk 10 içinde sayacakları CANTE son günlerde oldukça hareketli. 2024 ilk çeyrek bilançosunu açıklayan CANTE’nin onaylanan bedelsiz başvurusu da hissenin yükselmesini sağlamadı. ODAŞ elinde tuttuğu hisseleri bir kısmını sattı ve CANTE hisse senedi fiyatları çakıldı. Peki CANTE ne zaman yükselecek? İşte hissede yaşanan son dakika gelişmeleri, güncel analiz ve yorumları..

CANTE %646 Bedelsiz Sermaye Artırımı Onaylandı

Enflasyon muhasebesi sonrası oluşan bilançolar nedeniyle bir çok firma bedelsiz sermaye artırımı başvurusunda bulundu. Bunlardan bir tanesi de ÇAN 2 Termik Santral oldu. Açıkçası SPK tarafından hızlı onaylanan bir bedelsiz sermaye artırımı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ondan önce SPK’ya artırım için başvuran şirketlerin bir çoğu hala onay aşamasında bekliyor.

Normal şartlarda CANTE bedelsiz onayı sonrasında hissede bir yükseliş beklentisi olurdu. Aslında bu beklenti oldu ve gerçekleşti de. Yani haberin sonrasında CANTE ilk işlem gününe pozitif başladı ancak gün içinde gelen ODAŞ’ın küçük ortağı CANTE’de 93 milyon lotluk hisse satacağı haberiyle beraber hisse dökülmeye başladı. Daha önce zaten borçları kapama bahanesiyle hisse satışı yapan ODAŞ bu kez hangi bahaneyle bu kadar lotun satışını yapıyor orası bilinmiyor. Ancak bu satışlar hissenin yükselişini sekteye uğrattı ve hissede ser satışlara neden oldu.

CANTE Takas Analizi

Fonlara gerçekleşen hisse satışı sonrasında dün yaklaşık 50 milyon lot hisse satışı tek bir kurum tarafından INFO Yatırım tarafından yapıldı. Gerçekleşen bu satış muhtemelen fonlar tarafından yapılan bir satıştı. Bunun detaylarını takasta 2 gün sonra görebileceğiz. Ya da pazartesi fon tarafından atılabilecek bilgilendirme kapı sonrasında bilgi sahibi olabiliriz. Bu arada fonların sattıklarını toplayan kurumların başında ise A1 Capital geldi.

A1 Capital sonrasında ise Halk Yatırım, Garanti ve Yapı Kredi geldi. Özellikle Halk Yatırım ve Yapı Kredi patrona yakın ekibin sık kullandığı platformlar olarak biliniyor. Bu nedenle yatırımcılarda acaba satılanı toplayanlar kendileri mi diye düşünmeden edemedi. Ancak sonuç olarak CANTE hisse senedi dün %8,50 düşüşle Borsa İstanbul’un en çok kaybeden hissesi oldu.

ODAŞ hisse satışını 25 farklı yatırımcıya 15,35 TL’de yapmıştı. Bu sırada hisse fiyatı ise 17 lira civarındaydı. Bedelsiz onayına karşın gelen bu haber ve muhtemelen 15,35 fiyatından hisse alıp bunu boşaltan fonlar nedeniyle hisse fiyatı 15,60seviyesinden haftalık kapanışını yaptı. Takas görüntüsünde de görüldüğü üzere İnfo Yatırım 50 milyon lota yakın hisse satışını 15,637 ortalamayla gerçekleştirdi. Yani dün 15,35 fiyatla aldığını bugün kara vermiş oldu. Yatırımcılar ise ODAŞ’ın nasıl her istediğinde borsada işlem görmeyen tipteki hisselerini işlem gören tipe dönüştürdüğünü sormaktalar.

ODAŞ Yönetimi Neden Cante Hisselerini Satıyor?

Bu orunun net bir cevabı yok. Yani biz de veya yatırımcılarda yok. Bunun net cevabı ancak yöneticilerde olabilir. Daha önce yapılan yüklü satışları şirketin borçları kapamak için yaptıklarını izah etmişlerdi. Hatta sonrasında bir de tahsisli yaparak kendileri de 21 lira üzerinden maliyetlenip CANTE almış oldular. Buna karşın şimdi 15,35 fiyatla 93 milyon lotu birilerine satmaları bu işte bir oyun varmış gibi gösteriyor.

Bu arada dün Odaş kendi hisselerinde 14 milyon lot hisse geri alımı yaptığını duyurdu. Acaba CANTE pay satışından gelen paranın Odaş hisseleri için geri alımda kullanılması gibi bir durumda gündeme gelebilir. Bu durumda Odaş tarafında daha fazla geri alım yapılması da beklenebilir. Tabii bu sadece bir senaryo.

Muhtemelen bir kaç ay CANTE’de yeni bir hisse satışı görmeyeceğiz. Ancak bu fonlara satılan lotların 50 milyonu dün itibariyle işleme dahil oldu. Kalanını da devreye sokacaklar mı yoksa bir süre tutacaklar mı sorusunun cevabı CANTE fiyatlaması için önemli olacak.

CANTE Bilanço Değerlendirmesi

Dün piyasa kapanışı sonrasında bilanço 2024 ilk çeyrek bilançosu açıklandı. Buna göre Çan 2 Termik için bilanço bazında işlerin çok iyiye gitmediği görülüyor. Geçen senenin aynı çeyreğine göre incelendiğinde CANTE’de esas faaliyet karı %52 eriyerek 89 milyon TL’ye gerilemiş. Hasılat ise %40 düşmüş görünüyor. 2024ilk çeyreğinde açıklanan kar yok. CANTE 2024 ilk çeyrek zararını 531 milyon 564 bin TL olarak açıkladı. Geçen yıl bu dönemde 364 milyon TL kar açıklamıştı.

Açıklanan yeni bilanço ile birlikte hissenin FK’sı hesaplanmazken. PDDD ise 0,77 oldu. Gelen olumsuz bilanço öncesi ODAŞ’ın 93 milyon lotluk hisse satışı kafaları karıştırdı. Bilanço açıklanacağı gün 50 milyon lot İnfo Yatırım’ın satışı ve sonrasında gelen bilanço büyük bir oyun içerisinde olduğumuzu gösteriyor aslında. Bu oyun nasıl sonlanacak sorusunun cevabını bulmak oldukça zor.

CANTE Hisse Yorum ve Analizi

Muhtemelen önümüzdeki hafta bedelsiz bölünme işlemi gerçekleşecek olan hissede yatırımcılar merak içerisinde beklemeye devam ediyor. Gelen kötü bilanço moralleri bir miktar bozdu. Hissenin yılbaşından bu yana incelendiğinde getirisi yok. Getirisi olmadığı gibi götürüsü var. Borsanın rekor kırdığı, enflasyonun patladığı bu ortamda yatırımcısına kazandırmak yerine yaklaşık %9 para kaybettirmiş. Son 1 yılda ise Cante yatırımcısının kaybı %40’ın üzerinde. Yani BIST100 endeksi 11 bin puana yaklaştı ama CANTE henüz borsa 6000 puanmış gibi fiyatlanıyor desek yeridir.

CANTE hissesinde ODAŞ tahsisli ile yaklaşık 140 milyon lotu 21,76 fiyattan almıştı. Tabii bu lotları 2 yıl satmama kısıtı vardı. Henüz bu payları satabilmek için 1 yılda uzun süre geçmesi gerekiyor. Şirket alınan lotları daha yüksek fiyattan satmak isteyecektir muhtemelen. Bu da aslında gelecekte daha iyi fiyatlar görebilme ihtimalimizi artırıyor ancak kısa vadede riskler devam etmekte.

Grafiğe baktığımızda ise CANTE hissesi dip çalışmasını sürdürüyor. Son 1 yıl içinde gördüğü en düşük seviyeye gelen hisse fiyatının fonlara yapılan lot satışı nedeniyle bir miktar daha dalgalanması beklenebilir. Hisse daha önceki düşüşlerde 16 liranın altında pek kalamamıştı, bu kez de bu seviyelerden dönüş görebiliriz. Cuma günü gerçekleşen 50 milyon lotluk satışla 16 lira altında kapanan hissede şimdi gözler pazartesi satışın devam edip etmeyeceğinde olacak. Bilanço kötü gelmiş olsa da bu zaten fiyatlamaların içerisinde. Şimdi 93 milyondan geriye kalan 43 milyon lotun satışına devam edilecek mi yoksa bu lot fonlar tarafından tutulacak mı hissenin fiyatını ve dolayısıyla grafik gidişatını da bu belirleyecek gibi görünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*