Katılım Endeksine Dahil Olan ve Çıkarılan Hisseler Belli Oldu

katılım endeksi hisseleri, dahil olan ve çıkarılan paylar
katılım endeksine dahil olan ve endeksten çıkarılan hisseler

Borsada İslami prensipler gözetilerek hazırlanan Katılım endeksine dahil olan ve endeksten çıkarılan paylar belli oldu. Borsa İstanbul tarafından düzenlenen katılım endeksi değişiklikleri KAP’ta yayınlandı. 1 Temmuz itibariyle listede yer alacak Katılım Endeksi Hisseleri ve listeden çıkarılacak paylar hangileri? İşte katılım endeksine dahil olan ve katılım endeksinden çıkarılan hisse senetleri..

Katılım Endeksi Nedir?

Katılım endeksi dediğimiz endeks İslami prensipler gözetilerek hazırlanan bir endeks türüdür. Bu endekse dahil olabilmeleri için şirketlerin belli başlı şartları taşımaları gerekir. Bu şartlara katılım endeksi makalesinden ulaşabilirsiniz. Şartları taşıyan şirketler Borsa İstanbul tarafından katılım endeksine dahil edilir. Şartları karşılamayan hisseler ise katılım endeksi içerisinde yer alıyorsa çıkarılır.

Katılım Endeksine Dahil Olmanın Önemi Ne?

Bu endekse dahil olmanın en önemli avantajı İslami nedenlerle borsada hisse seçimi yapmakta zorlanan yatırımcılara alternatif sunuyor olmasıdır. Her ne kadar bazı alimler bu endekste yer alan hisselerin de helal olmadığını iddia etse de, Türkiye’de bu endekse dahil olan hisselere yatırım uygun olarak kabul edilmektedir. Hatta yurt dışında Katar, Arabistan, BAE benzeri ülkelerin fonları da işlem yaparken hisselerin katılım endeksine dahil olup olmadığına da dikkat ederler. Bu yönde son dönemde ülkemizde işlem yapan körfez ülkesi fonları katılım endeksi hisselerine ilgisi artmaktadır.

Katılım Endeksine Dahil Olan Hisseler ve Endeksten Çıkarılan Paylar

Bugün seans kapanışında Borsa İstanbul’dan gelen KAP bildirimine göre katılım endeksine dahil olan hisseler ve endeksten çıkarılan hisselerin listesi şu şekilde;

bıst katılım endeksi hisseleri giren ve çıkan payları BIST Katılım Tüm Endeksi

BIST Katılım Tüm Endeksi içerisinde yapılan değişikliklere bakıldığında ADESE, AKFYE, IMASM, CANTE, BIENY, DYOBY,EUPWR gibi hisselerin listeye girdiği görülmekte. Listeden çıkarılan paylarda ise ULUUN, VERUS ,VRGYO, PNLSN, PSGYO, IHLGM gibi şirketler bulunuyor.

Katılım endeksine dahil olan hisseler listesinde CCOLA hissesi de bulunuyor Dolayısıyla yatırımcıların kafaları epey bir karışık. Öyle ki her fırsatta İsrail destekçisi diye protesto edilen şirketin hisseleri İslami prensipler doğrultusunda hazırlandığı belirtilen bir endekse nasıl dahil edilebiliyor merak konusu oldu.

bıst katılım endeksi hisseleri giren ve çıkan paylar

BIST Katılım 100 endeksinde de benzer değişiklikler mevcut. Yine IMASM, CANTE, QUAGR, PETKM gibi hisseler listeye dahil olurken, listeden çıkan hisselerde IHLGM, KONKA, KRSTL, SOKE, TRILC gibi hisse senetleri dikkat çekiyor. Yedek paylar ise KUYAS, KFEİN, VBTYZ olarak dikkat çekiyor.

BIST50 Katılım endeksi, BIST 30 Katılım endeksi , BİST Katılım sürdürülebilirlik ve BIST Katılım temettü endeksi değişiklikleri endeksine dahil olan ve çıkarılan paylar da aşağıdaki tablolarda görülebilir. Yine yedek payları da tablolar üzerinden kontrol edebilirsiniz.

BIST Katılım50 endeksine dahil olacak hisseler ve çıkarılacak şirketler
bıst katılım 30 endeksine girecek ve çıkacak paylar
Borsa katılım endeksi ve sürdürülebilirlik endeksine dahil olan ve çıkarılan hisseler

Katılım Endeksine Eklenmek veya Çıkarılmak Hisse Fiyatını Nasıl Etkiler?

Bir şirketin Katlım endeksine dahil olması olumu bir gelişmedir. Ancak hisseye tavan yaptıracak kadar olumlu bir gelişe olduğu da söylenemez. Çoğu zaman hisseler bu tarz haberlere tepkisiz kalabilir. Ya da sınırlı bir tepki ile cevap verebilir.

Hissenin katılım endeksine dahil olması o hisseye olan talebi artırabiir. Çünkü hem İslami fonların ilgisi yoğunlaşacak hem de bireysel olarak yatırım yapıp İslami prensipleri gözeten yatırımcıların da talebinde artış görülebilir. Bu anlamda katılım endeksine dahil olan hisselere yükselişler yaşanabilir.

Benzer şekilde katılım endeksinden çıkarılan paylar da ise olumsuz bir hava oluşabilir. Çünkü bu tip hisselerde pozisyon almış İslami ilkeleri gözeten fonlar hisseleri satarak çıkışa yönelebilir. Bu hisseler yerine katılım endeksine dahil olan hisselere yönelmek isteyen fonlar sayesinde katılı hisselerine olan talepte de artış olacaktır. Bu da katılım endeksi hisseleri için olumlu, endeksten çıkarılan paylar için ise olumsuz bir senaryo olacaktır.

Önemli Bilgi:  Burada paylaşılan Katılım endeksi hisseleri listesinde yapılan değişiklikler 01.07.2024-30.11.2024 dönemi için geçerli değişikliklerdir. Yani tablolarda yer alan katılım endeksine dahil olan hisseler ve çıkarılan hisseler listesi 1 Temmuz itibariyle geçerli olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*